Kids & Teens Course Calendar - Spring 2017




Download Kids & Teens Program Calendar
View Adult Arts Calendar


Jump to:




Monday-Friday

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

Toddler Arts
Nicola Wismer
18 - 23 months with adult
9:30 - 10:30 am

Toddler Arts
Nicola Wismer
24 - 35 months with adult
11:00 am - 12:00 pm

Toddler Arts
Nicola Wismer
3 & 4 years with adult
1:30 - 3:00 pm

After School Program Care
3:30 - 4:30 pm

Adventures with Art
Madeleine Domingue
JK - Grade 1
4:30 - 6:00 pm

Comic Book Studies
Louis Kang
Grades 1 - 4
4:30 - 6:00 pm

Drama
Katherine Wilson
Grades 4 - 8
4:30 - 6:00 pm

Painting & Mixed Media
Linda Prussick
Grades 4 - 8
4:30 - 6:00 pm

Clay Creations
Jennifer Chin
Grades 3 - 6
4:30 - 6:00 pm

ARAS Musical Theatre Company
Allison Beula
Grades 7 - 12
4:30 - 7:00 pm

Toddler Arts
Nicola Wismer
24 - 35 months with adult
9:30 am - 10:30 am

Toddler Arts
Nicola Wismer
18 - 23 months with adult
11:00 am - 12:00 pm

Toddler Arts
Nicola Wismer
3 & 4 years with adult
1:30 - 3:00 pm

After School Program Care
3:30 - 4:30 pm

Mixed Media Masterpieces
Michelle Evelyn Lee
SK - Grade 2
4:30 - 6:00 pm

Drawing & Painting
Linda Prussick
Grades 1 - 4
4:30 - 6:00 pm

Musical Theatre Junior
Allison Beula
Grades 3 - 6
4:30 - 6:00 pm

Clay Creations
Audrey Mah
Grades 6 - 9
4:30 - 6:00 pm

Comic Book Studies
Lois Kang
Grades 5 - 8
4:30 - 6:00 pm

Music & Drama
Christina Austin
3-5 years with an adult
9:30 - 10:30 am

After School Program Care
3:30 - 4:30 pm

Creative Writing
TBA
Grades 4 - 7
4:30 - 6:00 pm

Preschool Arts
Nicola Wismer
3 - 5 years
4:30 - 6:00 pm

Painting & Mixed Media
Madeleine Domingue
Grades 1 - 4
4:30 - 6:00 pm

Drawing
Amanda Baron
Grades 1 - 3
4:30 - 6:00 pm

Drawing & Painting
Linda Prussick
Grades 4 - 8
4:30 - 6:00 pm

Acting for Film & TV
Allison Beula
Grades 6 - 10
4:30 - 6:00 pm

Music & Drama
Christina Austin
18-36 months with an adult
9:30 - 10:30 am

Little Characters
Nicola Wismer
3 - 5 years
9:30 - 11:00 am

Little Characters
Nicola Wismer
3 - 5 years
1:30 - 3:00 pm

Preschool Arts
Amanda Baron
3 - 5 years
1:00 - 3:30 pm

After School Program Care
3:30 - 4:30 pm

Adventures with Art
Sandra Tarantino
JK / SK
4:30 - 6:00 pm

Mixed Media Masterpieces
Michelle Evelyn Lee
Grades 2 - 5
4:30 - 6:00 pm

Cartooning
David Lapp
Grades 1 - 4
4:30 - 6:00 pm

Architecture & Design
Barbara Lilker
Grades 6 - 9
4:30 - 6:00 pm

Improvisation & Audition Workshop
Allison Beula
Grades 6 - 10
4:30 - 6:30 pm (fall only)

Digital Photography
Jennifer Chin
Grades 9 - 12
4:30 - 6:00 pm

After School Program Care
3:30 - 4:30 pm

Painting & Mixed Media
Madeleine Domingue
JK - Grade 1
4:30 - 6:00 pm

Creative Writing
TBA
Grades 8 - 10
4:30 - 6:00 pm

Drawing & Painting
Sandra Tarantino
Grades 9 - 12
4:30 - 6:00 pm

Painting & Printmaking
Amanda Baron
Grades 3 - 6
4:30 - 6:00 pm

Cartooning & Illustration
David Lapp
Grades 5 - 8
4:30 - 6:00 pm

View Saturday Programs

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

Saturday

Kids & Teens (Saturday)

SATURDAY
9:00-10:30 am

SATURDAY
11:00 am-12:30 pm

SATURDAY
1:30-3:00 pm

SATURDAY
3:30-5:00 pm

Painting & Mixed Media
Susie Whaley
JK / SK

Painting & Mixed Media
Linda Prussick
JK / SK

Drawing & Painting
Joseph Romantini
Grades 1 - 4

Drawing & Painting
Amanda Baron
Grades 1 - 4

Preschool Arts
Amanda Baron
3 - 5 years

Painting & Mixed Media
Linda Prussick
Grades 2 - 5

Clay Creations
Sandra Tarantino
Grades 1 - 4

Acting for Film & TV
Allison Beula
Grades 4 - 8

Drawing & Painting
Joseph Romantini
Grades 6 - 9

Little Characters
Madeleine Domingue
JK / SK

Drawing & Painting
Joseph Romantini
Grades 1 - 4

Clay Creations
Sandra Tarantino
Grades 4 - 8

Cartooning & Illustration
David Lapp
Grades 6 - 10

Nature Art
Iris Karuna
Grades 3 - 6

Science Art
Madeleine Domingue
SK - Grade 2

Clay Creations
Sandra Tarantino
Grades 1 - 4

Cartooning
David Lapp
Grades 2 - 5

Drawing & Painting
Joseph Romantini
Grades 3 - 6

Media Studies in Illustration
Emily Soden
Grades 5 - 9